SP1210R-393K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SP1210R-393K
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 39UH 212MA 4.6 OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Case Code (Imperial) :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Construction :
RECTANGULAR
Number of Functions :
1
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Inductance :
39μH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Test Frequency :
100kHz
Size / Dimension :
0.128Lx0.095W 3.25mmx2.42mm
Mount :
Surface Mount
Max DC Current :
212mA
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.101 2.57mm
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Material - Core :
Ferrite
Series :
SP1210R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
2.66mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
JESD-609 Code :
e1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
J BEND
Published :
Type :
Wirewound
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 13 INCH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Shielding :
yes
Current Rating :
212mA
DC Resistance (DCR) :
4.6Ohm Max
Pbfree Code :
yes
Height :
2.57mm
Current - Saturation :
207mA
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Datasheets
SP1210R-393K
API Delevan SP1210R-393K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD