SP08SE-14-12S
Mfr.Part #
SP08SE-14-12S
Description
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Style :
Socket
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Finish :
Anodic Coating (Alumilite)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Bulk
Radiation Hardening :
No
Mount :
Cable, Free Hanging
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
12
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Current Rating :
13A
Insert Material :
Neoprene
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
SP08SE-14-12S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line), Right Angle 12 Positions Crimp Gold Anodic Coating (Alumilite) Bulk N (Normal) Bayonet Lock
SP08SE-14-12S Overview
SP08SE-14-12S Features
MIL-DTL-26482 Series I, SP series
SP08SE-14-12S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
SP08SE-14-12S Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER