SP06A-16-26P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SP06A-16-26P
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG MALE 26P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Current Rating :
7.5A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, SP
Shell Finish :
Anodic Coating (Alumilite)
Published :
Number of Positions :
26
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Orientation :
N (Normal)
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Style :
Pin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder Cup
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Neoprene
Shell Material :
Aluminum
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Mount :
Cable, Free Hanging
Shielding :
Unshielded
Datasheets
SP06A-16-26P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Solder Cup Gold Anodic Coating (Alumilite) Bulk N (Normal) Bayonet Lock
SP06A-16-26P Overview
SP06A-16-26P Features
MIL-DTL-26482 Series I, SP series
SP06A-16-26P Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
SP06A-16-26P Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER