SP02SE-20-39SW(003)
Mfr.Part #
SP02SE-20-39SW(003)
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Mounting Type :
Panel Mount
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Contacts :
39
Contact Plating :
Gold
MIL-DTL-26482 Series I, SP
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Gender :
FEMALE
Current Rating :
13A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Style :
Socket
Shell Material :
Aluminum
Depth :
42.87mm
Orientation :
W
Length :
34.49mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Box, Flanges, Panel
Plating :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Positions :
39
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock
SP02SE-20-39SW(003) Overview
SP02SE-20-39SW(003) Features
MIL-DTL-26482 Series I, SP series
SP02SE-20-39SW(003) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
SP02SE-20-39SW(003) Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER