SP00SP-24-61SX(003)
Mfr.Part #
SP00SP-24-61SX(003)
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Bulk
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
61
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Style :
Socket
Orientation :
X
Number of Contacts :
61
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL-DTL-26482 Series I, SP
Max Operating Temperature :
125°C
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Feature :
Potted
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
FEMALE
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Feature :
Flange
Current Rating :
7.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk X Bayonet Lock
SP00SP-24-61SX(003) Overview
SP00SP-24-61SX(003) Features
MIL-DTL-26482 Series I, SP series
SP00SP-24-61SX(003) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
SP00SP-24-61SX(003) Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER