SP00P-14-18P(301)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SP00P-14-18P(301)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT MALE 18POS SLDR CUP
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Neoprene
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder Cup
Factory Lead Time :
16 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, SP
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
18
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Potted
Fastening Type :
Bayonet Lock
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Size - Insert :
14-18
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
SP00P-14-18P(301)
Receptacle, Male Pins Panel Mount 18 Positions Solder Cup Bulk N (Normal) Bayonet Lock
SP00P-14-18P(301) Overview
SP00P-14-18P(301) Features
MIL-DTL-26482 Series I, SP series
SP00P-14-18P(301) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
SP00P-14-18P(301) Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER