SN75C3238DWR
Mfr.Part #
SN75C3238DWR
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC TRANSCEIVER FULL 5/3 28SOIC
Logic Function :
Receiver
Nominal Supply Current :
2mA
Operating Temperature :
0°C~70°C
Number of Terminations :
28
Voltage - Supply :
3V~5.5V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Packaging :
Cut Tape (CT)
Supply Voltage :
3.3V
Weight :
730.794007mg
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Thickness :
2.35mm
Width :
7.5mm
Supply Voltage1-Nom :
3.3V
Length :
17.9mm
260
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Supply Voltage :
5V
Pin Count :
28
Number of Drivers :
5
Data Rate :
1Mbps
Height :
2.65mm
Input Characteristics :
Schmitt Trigger
Number of Receivers :
3
Receiver Hysteresis :
300mV
Number of Drivers/Receivers :
5/3
Number of Functions :
3
Base Part Number :
75C3238
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
SN75C3238DWR
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75C3238DWR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C, Number of Terminations:28, Type:Transceiver, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:28, Base Part Number:75C3238, Mounting Type:Surface Mount, SN75C3238DWR pinout, SN75C3238DWR datasheet PDF, SN75C3238DWR amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75C3238DWR ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.