SN75ALS174ADWR
Mfr.Part #
SN75ALS174ADWR
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC DRIVER 4/0 20SOIC
Width :
7.5mm
Output Polarity :
Complementary
Operating Supply Voltage :
5V
Input Characteristics :
Standard
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Mounting Type :
Surface Mount
Transmit Delay-Max :
22 ns
Nominal Supply Current :
55mA
Supply Voltage :
5V
Number of Drivers/Receivers :
4/0
Output Low Current-Max :
0.06A
Length :
12.8mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage1-Nom :
5V
20
Output Characteristics :
3-STATE
Operating Temperature :
0°C~70°C
Type :
Driver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
1.27mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Power Supplies :
5V
Thickness :
2.35mm
Number of Drivers :
4
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Radiation Hardening :
No
Number of Functions :
4
Factory Lead Time :
8 Weeks
Height :
2.65mm