SN75ALS174ADW
Mfr.Part #
SN75ALS174ADW
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC DRIVER 4/0 20SOIC
Height :
2.65mm
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
Supply Voltage :
5V
Length :
12.8mm
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Supply Voltage1-Nom :
5V
Factory Lead Time :
6 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Terminal Form :
Gull wing
Output Low Current-Max :
0.06A
Packaging :
Tube
Type :
Driver
Transmit Delay-Max :
22 ns
Output Characteristics :
3-STATE
Thickness :
2.35mm
Number of Drivers :
4
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Radiation Hardening :
No
Operating Supply Voltage :
5V
Width :
7.5mm
Differential Output :
Output Polarity :
Complementary
Nominal Supply Current :
55mA
Number of Drivers/Receivers :
4/0
Input Characteristics :
Standard
Pin Count :
Terminal Pitch :
1.27mm
Base Part Number :
75ALS174
Number of Functions :
4
Operating Temperature :
0°C~70°C
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Power Supplies :
5V
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
SN75ALS174ADW
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS174ADW from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:20, Type:Driver, Base Part Number:75ALS174, Operating Temperature:0°C~70°C, SN75ALS174ADW pinout, SN75ALS174ADW datasheet PDF, SN75ALS174ADW amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS174ADW ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments SN75ALS174ADW
Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS174ADW Overview
SN75ALS174ADW Features
  • High-speed operation with robust noise immunity.
  • 3-state outputs for connection to bus-organized systems.
  • Thermal shutdown protection to prevent overheating.
  • Wide supply voltage range from 4.5 V to 5.5 V.