SN75ALS172ADW
Mfr.Part #
SN75ALS172ADW
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC DRIVER 4/0 20SOIC
Drivers, Receivers, Transceivers
Number of Terminations :
20
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
REACH SVHC :
No SVHC
Output Low Current-Max :
0.00006A
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Surface Mount :
yes
Output Characteristics :
3-STATE
Terminal Form :
Gull wing
Output Polarity :
Complementary
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pin Count :
20
Differential Output :
Number of Drivers/Receivers :
4/0
Transmit Delay-Max :
22 ns
Data Rate :
20 Mbps
Terminal Pitch :
1.27mm
Number of Functions :
4
Supply Voltage1-Nom :
5V
Nominal Supply Current :
55mA
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
0°C~70°C
Power Supplies :
5V
Length :
12.8mm
Thickness :
2.35mm
Type :
Driver
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Drivers :
4
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tube
JESD-609 Code :
e4
Base Part Number :
75ALS172
Input Characteristics :
Standard
Supply Voltage :
5V
Width :
7.5mm
Height :
2.65mm
1 (Unlimited)
Datasheets
SN75ALS172ADW
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS172ADW from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:20, Operating Temperature:0°C~70°C, Mounting Type:Surface Mount, Type:Driver, Base Part Number:75ALS172, SN75ALS172ADW pinout, SN75ALS172ADW datasheet PDF, SN75ALS172ADW amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS172ADW ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.