SN75ALS171DWR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN75ALS171DWR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC TRANSCEIVER HALF 3/3 20SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
Number of Drivers/Receivers :
3/3
Pbfree Code :
yes
Operating Supply Voltage :
5V
Receiver Hysteresis :
60mV
Input Characteristics :
DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Nominal Supply Current :
90mA
Differential Output :
yes
ECCN Code :
EAR99
Output Low Current-Max :
0.008A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C~70°C
Output Polarity :
TRUE
Protocol :
RS422, RS485
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
High Level Input Current-Max :
0.00002A
Additional Feature :
COMMON I/O; ADDITIONAL COMMON ENABLE INPUT
Thickness :
2.35mm
Base Part Number :
75ALS171
Height :
2.65mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
20
Supply Voltage :
5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Transceivers :
1
Power Supplies :
5V
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Duplex :
Half
Number of Functions :
3
Weight :
537.308512mg
Terminal Position :
Dual
Receiver Number of Bits :
3
Terminal Form :
Gull wing
Qualification Status :
Not Qualified
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Number of Drivers :
Length :
12.8mm
Supply Voltage1-Nom :
5V
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Surface Mount
Type :
Transceiver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Data Rate :
20 Mbps
Number of Pins :
20
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
7.5mm
Pin Count :
Datasheets
SN75ALS171DWR
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS171DWR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C, Base Part Number:75ALS171, Number of Terminations:20, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Type:Transceiver, Number of Pins:20, SN75ALS171DWR pinout, SN75ALS171DWR datasheet PDF, SN75ALS171DWR amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS171DWR ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.