SN75ALS171DW
Mfr.Part #
SN75ALS171DW
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Nominal Supply Current :
90mA
Output Current :
1mA
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Operating Supply Current :
69mA
Supply Voltage :
5V
Receiver Hysteresis :
60mV
Height :
2.65mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Power Supplies :
5V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 23 hours ago)
Operating Temperature :
0°C~70°C
High Level Input Current-Max :
0.00002A
Output Voltage :
6V
Length :
12.8mm
Packaging :
Tube
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Number of Pins :
Propagation Delay :
19 ns
Supply Voltage1-Nom :
5V
Thickness :
2.35mm
3/3
Max Power Dissipation :
1.125W
Width :
7.5mm
Output Low Current-Max :
0.008A
Additional Feature :
COMMON I/O; ADDITIONAL COMMON ENABLE INPUT
Operating Supply Voltage :
5V