SN75ALS171ADWR
Mfr.Part #
SN75ALS171ADWR
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supply Voltage :
5V
Thickness :
2.35mm
Supply Voltage1-Nom :
5V
Operating Temperature :
0°C~70°C
Receiver Hysteresis :
60mV
Not Qualified
JESD-609 Code :
e4
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
75ALS171
Length :
12.8mm
Operating Supply Voltage :
5V
Nominal Supply Current :
90mA
3/3
Simplex/Duplex :
Half Duplex
Factory Lead Time :
8 Weeks
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Power Supplies :
5V
Additional Feature :
COMMON I/O; ADDITIONAL COMMON ENABLE INPUT
Output Low Current-Max :
0.008A
Pin Count :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Height :
2.65mm
Operating Supply Current :
90mA
Receiver Number of Bits :
Width :
7.5mm
Datasheets
SN75ALS171ADWR
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS171ADWR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Transceiver, Number of Pins:20, Operating Temperature:0°C~70°C, Number of Terminations:20, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:75ALS171, SN75ALS171ADWR pinout, SN75ALS171ADWR datasheet PDF, SN75ALS171ADWR amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS171ADWR ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.