SN75ALS171ADW
Mfr.Part #
SN75ALS171ADW
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Length :
12.8mm
Operating Supply Current :
90mA
Power Supplies :
5V
Receiver Hysteresis :
60mV
Operating Supply Voltage :
5V
Supply Voltage :
5V
Output Low Current-Max :
0.008A
Base Part Number :
75ALS171
Gull wing
Simplex/Duplex :
Half Duplex
Additional Feature :
COMMON I/O; ADDITIONAL COMMON ENABLE INPUT
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Operating Temperature :
0°C~70°C
Packaging :
Tube
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supply Voltage1-Nom :
5V
Number of Functions :
Height :
2.65mm
Width :
7.5mm
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
1.125W
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Thickness :
2.35mm