SN75ALS170DWR
Mfr.Part #
SN75ALS170DWR
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
IC TRANSCEIVER HALF 3/3 20SOIC
Stock
1
In Stock :
Receiver Hysteresis :
60mV
Supply Voltage :
5V
Output Low Current-Max :
0.008A
Base Part Number :
75ALS170
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Power Supplies :
5V
Operating Temperature :
0°C~70°C
Nominal Supply Current :
90mA
Additional Feature :
COMMON I/O
Supply Voltage1-Nom :
5V
Width :
7.5mm
Height :
2.65mm
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Operating Supply Voltage :
5V
Operating Supply Current :
90mA
Thickness :
2.35mm
Length :
12.8mm