SN75ALS170DW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN75ALS170DW
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC TRANSCEIVER HALF 3/3 20SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
Weight :
537.308512mg
Operating Supply Voltage :
5V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Pins :
20
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
20
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage :
5V
Number of Transceivers :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage1-Nom :
5V
Number of Drivers :
3
Number of Terminations :
Base Part Number :
75ALS170
Length :
12.8mm
Pbfree Code :
yes
Nominal Supply Current :
90mA
Operating Supply Current :
90mA
Number of Functions :
3
Power Supplies :
5V
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
Dual
Thickness :
2.35mm
Height :
2.65mm
Data Rate :
20 Mbps
Receiver Number of Bits :
Qualification Status :
Not Qualified
Receiver Hysteresis :
60mV
Output Polarity :
TRUE
Protocol :
RS422, RS485
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Lead Free :
Lead Free
Width :
7.5mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
0°C~70°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Duplex :
Half
Differential Output :
yes
Type :
Transceiver
High Level Input Current-Max :
0.00002A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Low Current-Max :
0.008A
Input Characteristics :
DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Additional Feature :
COMMON I/O
Number of Drivers/Receivers :
3/3
Mount :
Surface Mount
Datasheets
SN75ALS170DW
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS170DW from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:20, Base Part Number:75ALS170, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C, Type:Transceiver, SN75ALS170DW pinout, SN75ALS170DW datasheet PDF, SN75ALS170DW amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS170DW ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.