SN75ALS170ADWR
Mfr.Part #
SN75ALS170ADWR
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC TRANSCEIVER HALF 3/3 20SOIC
Drivers, Receivers, Transceivers
JESD-609 Code :
e4
Supply Voltage1-Nom :
5V
Operating Supply Voltage :
5V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Operating Temperature :
0°C~70°C
Thickness :
2.35mm
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
ESD Protection :
Number of Drivers/Receivers :
3/3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Drivers :
3
Number of Functions :
3
Max Supply Current :
90mA
Lead Free :
Lead Free
Receiver Hysteresis :
60mV
Length :
12.8mm
Number of Transceivers :
1
Supply Voltage :
5V
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Height :
2.65mm
Output Low Current-Max :
0.008A
Data Rate :
20 Mbps
Differential Output :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
High Level Input Current-Max :
0.00002A
Input Characteristics :
DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER
Width :
7.5mm
Additional Feature :
COMMON I/O
Operating Supply Current :
90mA
Output Polarity :
TRUE
Weight :
537.308512mg
Number of Pins :
20
Protocol :
RS422, RS485
Nominal Supply Current :
90mA
Power Supplies :
5V
Pin Count :
20
Base Part Number :
75ALS170
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
SN75ALS170ADWR
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS170ADWR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, Type:Transceiver, Base Part Number:75ALS170, Number of Terminations:20, SN75ALS170ADWR pinout, SN75ALS170ADWR datasheet PDF, SN75ALS170ADWR amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS170ADWR ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.