SN75ALS164DWR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN75ALS164DWR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 24SOIC
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
Supply Voltage1-Nom :
5V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Protocol :
IEEE 488
Number of Functions :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Nominal Supply Current :
75mA
Width :
7.5mm
Receiver Hysteresis :
650mV
Number of Pins :
24
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Receiver Number of Bits :
8
Height :
2.65mm
Weight :
624.398247mg
Number of Terminations :
24
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e4
Differential Output :
No
Lead Free :
Lead Free
Type :
Transceiver
Pbfree Code :
yes
Low Level Output Current :
48mA
Thickness :
2.35mm
Supply Voltage :
5V
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Drivers/Receivers :
8/8
Operating Supply Voltage :
5V
Output Polarity :
TRUE
Number of Transceivers :
Terminal Position :
Dual
Input Characteristics :
Schmitt Trigger
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Characteristics :
TOTEM-POLE
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
75ALS164
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Duplex :
Half
High Level Output Current :
-5.2mA
Operating Temperature :
0°C~70°C
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Pin Count :
Package / Case :
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Propagation Delay :
20 ns
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Drivers :
Length :
15.4mm
Datasheets
SN75ALS164DWR
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS164DWR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:24, Number of Terminations:24, Type:Transceiver, Base Part Number:75ALS164, Operating Temperature:0°C~70°C, Package / Case:24-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, SN75ALS164DWR pinout, SN75ALS164DWR datasheet PDF, SN75ALS164DWR amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS164DWR ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.