SN75ALS164DW
Mfr.Part #
SN75ALS164DW
Package / Case
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 24SOIC
IEEE 488
Propagation Delay :
20 ns
Width :
7.5mm
Low Level Output Current :
48mA
Pbfree Code :
yes
Output Polarity :
TRUE
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage1-Nom :
5V
JESD-609 Code :
e4
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminations :
24
Length :
15.4mm
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Thickness :
2.35mm
Package / Case :
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Packaging :
Tube
Receiver Hysteresis :
650mV
Half
Factory Lead Time :
6 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
24
260
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Height :
2.65mm
EAR99
Number of Drivers :
Nominal Supply Current :
75mA
Weight :
624.398247mg
Supply Voltage :
5V
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Input Characteristics :
Schmitt Trigger
Terminal Pitch :
1.27mm
High Level Output Current :
-5.2mA
Output Characteristics :
TOTEM-POLE
Receive Delay-Max :
14 ns
Number of Pins :
Base Part Number :
75ALS164
Operating Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
0°C~70°C
Datasheets
SN75ALS164DW
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS164DW from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:24, Package / Case:24-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Type:Transceiver, Number of Pins:24, Base Part Number:75ALS164, Operating Temperature:0°C~70°C, SN75ALS164DW pinout, SN75ALS164DW datasheet PDF, SN75ALS164DW amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS164DW ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.