SN75ALS163DWR
Mfr.Part #
SN75ALS163DWR
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 20SOIC
Drivers, Receivers, Transceivers
Receive Delay-Max :
14 ns
Pin Count :
20
Additional Feature :
OPEN-COLLECTOR DRIVER OUTPUT OPTION AVAILABLE
Terminal Finish :
NICKEL PALLADIUM GOLD
Width :
7.5mm
Protocol :
IEEE 488
Interface Standard :
GENERAL PURPOSE
Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
0°C~70°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Driver Number of Bits :
8
Height Seated (Max) :
2.65mm
Transceiver
Terminal Pitch :
1.27mm
Length :
12.8mm
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Differential Output :
No
Transmit Delay-Max :
20 ns
Number of Functions :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Receiver Hysteresis :
650mV