SN75ALS163DWE4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN75ALS163DWE4
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 20SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
20
Terminal Form :
Gull wing
Protocol :
IEEE 488
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
1.27mm
Number of Drivers/Receivers :
8/8
Receiver Number of Bits :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Pins :
20
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Dual
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Qualification Status :
Not Qualified
Receive Delay-Max :
14 ns
Pin Count :
Interface Standard :
GENERAL PURPOSE
Width :
7.5mm
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Differential Output :
No
Base Part Number :
75ALS163
Height Seated (Max) :
2.65mm
Number of Functions :
8
Pbfree Code :
yes
Duplex :
Half
Driver Number of Bits :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Nominal Supply Current :
80mA
Supply Voltage :
5V
Additional Feature :
OPEN-COLLECTOR DRIVER OUTPUT OPTION AVAILABLE
Operating Temperature :
0°C~70°C
Type :
Transceiver
Length :
12.8mm
Packaging :
Tube
Receiver Hysteresis :
650mV
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Input Characteristics :
Schmitt Trigger
Datasheets
SN75ALS163DWE4
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS163DWE4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:20, Number of Pins:20, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:75ALS163, Operating Temperature:0°C~70°C, Type:Transceiver, SN75ALS163DWE4 pinout, SN75ALS163DWE4 datasheet PDF, SN75ALS163DWE4 amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS163DWE4 ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.