SN75ALS163DW
Mfr.Part #
SN75ALS163DW
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 20SOIC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
20
Terminal Finish :
NICKEL PALLADIUM GOLD
Length :
12.8mm
Operating Temperature :
0°C~70°C
Interface Standard :
GENERAL PURPOSE
Driver Number of Bits :
8
Receiver Hysteresis :
650mV
1 (Unlimited)
Receiver Number of Bits :
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
ROHS3 Compliant
Transmit Delay-Max :
No
Terminal Pitch :
1.27mm
Height Seated (Max) :
2.65mm
Width :
7.5mm