SN75ALS162DWRG4
Mfr.Part #
SN75ALS162DWRG4
Package / Case
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 24SOIC
Pin Count :
24
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Gold
Supply Voltage1-Nom :
5V
ESD Protection :
Low Level Output Current :
48mA
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Thickness :
2.35mm
Package / Case :
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Number of Pins :
24
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Receiver Hysteresis :
650mV
Pbfree Code :
yes
Number of Drivers :
Height :
2.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
75ALS162
Output Characteristics :
OPEN-COLLECTOR
Operating Temperature :
0°C~70°C
Length :
15.4mm
Width :
7.5mm
Operating Supply Voltage :
5V
Receiver Number of Bits :
Supply Voltage :
5V
Weight :
624.398247mg
Transceiver
Max Supply Current :
75mA
Output Polarity :
TRUE
Nominal Supply Current :
75mA
Datasheets
SN75ALS162DWRG4
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS162DWRG4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:24-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:24, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:24, Base Part Number:75ALS162, Operating Temperature:0°C~70°C, Type:Transceiver, SN75ALS162DWRG4 pinout, SN75ALS162DWRG4 datasheet PDF, SN75ALS162DWRG4 amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS162DWRG4 ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.