SN75ALS162DWR
Mfr.Part #
SN75ALS162DWR
Package / Case
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 24SOIC
Thickness :
2.35mm
Weight :
624.398247mg
Pin Count :
24
Height :
2.65mm
Length :
15.4mm
Supply Voltage1-Nom :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Cut Tape (CT)
Operating Temperature :
0°C~70°C
Low Level Output Current :
48mA
Operating Supply Voltage :
5V
Differential Output :
No
Number of Drivers :
8
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage :
5V
Package / Case :
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Number of Pins :
24
Receiver Hysteresis :
650mV
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Base Part Number :
75ALS162
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Mounting Type :
Surface Mount
Receiver Number of Bits :
Width :
7.5mm
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Number of Terminations :
Nominal Supply Current :
75mA
Datasheets
SN75ALS162DWR
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS162DWR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C, Package / Case:24-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:24, Base Part Number:75ALS162, Type:Transceiver, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:24, SN75ALS162DWR pinout, SN75ALS162DWR datasheet PDF, SN75ALS162DWR amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS162DWR ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.