SN75ALS161N
Mfr.Part #
SN75ALS161N
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 20DIP
Number of Pins :
20
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Operating Supply Voltage :
5V
Low Level Output Current :
48mA
Mounting Type :
Through Hole
Receiver Hysteresis :
650mV
Length :
24.33mm
Width :
6.35mm
Supply Voltage :
5V
Height :
5.08mm
Pin Count :
20
Output Polarity :
TRUE
Number of Receivers :
8
Terminal Pitch :
2.54mm
Operating Temperature :
0°C~70°C
Pbfree Code :
yes
Out Swing-Min :
2.7 V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Mount :
Through Hole
Driver Number of Bits :
Base Part Number :
75ALS161
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Thickness :
4.57mm
Nominal Supply Current :
75mA
Packaging :
Tube
Weight :
1.1991g
Radiation Hardening :
No
Supply Voltage1-Nom :
5V
Number of Functions :
Datasheets
SN75ALS161N
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS161N from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:0°C~70°C, Base Part Number:75ALS161, Type:Transceiver, Number of Terminations:20, SN75ALS161N pinout, SN75ALS161N datasheet PDF, SN75ALS161N amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS161N ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.