SN75ALS161DWR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN75ALS161DWR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 20SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
Out Swing-Min :
2.7 V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Receiver Hysteresis :
650mV
Terminal Form :
Gull wing
Differential Output :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Pbfree Code :
yes
Protocol :
IEEE 488
Driver Number of Bits :
8
Height :
2.65mm
Supply Voltage1-Nom :
5V
Number of Drivers/Receivers :
8/8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
20
Number of Functions :
8
Mount :
Surface Mount
High Level Output Current :
-5.2mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Input Characteristics :
Schmitt Trigger
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Number of Terminations :
20
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Nominal Input Voltage :
2V
Operating Temperature :
0°C~70°C
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Pins :
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Receivers :
Weight :
537.308512mg
Length :
12.8mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Number of Transceivers :
1
Low Level Output Current :
48mA
JESD-609 Code :
e4
Type :
Transceiver
Nominal Supply Current :
75mA
Width :
7.5mm
Duplex :
Half
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Thickness :
2.35mm
Output Polarity :
TRUE
Supply Voltage :
5V
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
75ALS161
Propagation Delay :
20 ns
Output Current :
48mA
Datasheets
SN75ALS161DWR
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS161DWR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C, Number of Pins:20, Type:Transceiver, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:75ALS161, SN75ALS161DWR pinout, SN75ALS161DWR datasheet PDF, SN75ALS161DWR amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS161DWR ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments SN75ALS161DWR
Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS161DWR Overview
SN75ALS161DWR Features
  • Operates from a single 5 V supply, providing ease of integration with existing digital systems without the need for additional power sources.