SN75ALS161DWG4
Mfr.Part #
SN75ALS161DWG4
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Height :
2.65mm
Differential Output :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tube
Mount :
Surface Mount
Receive Delay-Max :
14 ns
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Nominal Supply Current :
75mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Driver Number of Bits :
e4
Number of Transmitters :
8
Operating Temperature :
0°C~70°C
Width :
7.5mm
Thickness :
2.35mm
Supply Voltage1-Nom :
5V
Receiver Hysteresis :
650mV
Length :
12.8mm
Operating Supply Voltage :
5V
Qualification Status :
Not Qualified
Out Swing-Min :
2.7 V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
537.308512mg
Terminal Pitch :
1.27mm
Supply Voltage :
5V
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Low Level Output Current :
48mA
Base Part Number :
75ALS161
Datasheets
SN75ALS161DWG4
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS161DWG4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Type:Transceiver, Operating Temperature:0°C~70°C, Number of Pins:20, Base Part Number:75ALS161, SN75ALS161DWG4 pinout, SN75ALS161DWG4 datasheet PDF, SN75ALS161DWG4 amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS161DWG4 ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.