SN75ALS161DWE4
Mfr.Part #
SN75ALS161DWE4
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supply Voltage1-Nom :
5V
Nominal Supply Current :
75mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Packaging :
Tube
Thickness :
2.35mm
Supply Voltage :
5V
Base Part Number :
75ALS161
Out Swing-Min :
2.7 V
Length :
12.8mm
TRUE
Qualification Status :
Not Qualified
Surface Mount
Number of Drivers :
Operating Supply Voltage :
5V
Low Level Output Current :
48mA
Operating Temperature :
0°C~70°C
Width :
7.5mm
Receiver Number of Bits :
Receiver Hysteresis :
650mV
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V