SN75ALS161DW
Mfr.Part #
SN75ALS161DW
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 20SOIC
Stock
12
In Stock :
12
Base Part Number :
75ALS161
Receiver Hysteresis :
650mV
Out Swing-Min :
2.7 V
Length :
12.8mm
Thickness :
2.35mm
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Width :
7.5mm
Surface Mount
Radiation Hardening :
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Supply Voltage :
5V
20 ns
Driver Number of Bits :
Operating Supply Voltage :
5V
Packaging :
Tube
Height :
2.65mm
Nominal Supply Current :
75mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Operating Temperature :
0°C~70°C
Number of Receivers :
Supply Voltage1-Nom :
5V
Low Level Output Current :
48mA
Datasheets
SN75ALS161DW
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS161DW from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:75ALS161, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:20, Type:Transceiver, Operating Temperature:0°C~70°C, Number of Pins:20, SN75ALS161DW pinout, SN75ALS161DW datasheet PDF, SN75ALS161DW amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS161DW ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments SN75ALS161DW
Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS161DW Overview
SN75ALS161DW Features
  • Half-duplex data communication capability.
  • Operates from a single 5V supply.