SN75ALS160DWRG4
Mfr.Part #
SN75ALS160DWRG4
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Drivers, Receivers, Transceivers
Contact Plating :
Gold
Pbfree Code :
yes
Number of Drivers :
8
Receiver Hysteresis :
650mV
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Operating Temperature :
0°C~70°C
Nominal Supply Current :
80mA
Operating Supply Voltage :
5V
Width :
7.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
75ALS160
ESD Protection :
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Low Level Output Current :
48mA
Receiver Number of Bits :
Thickness :
2.35mm
Supply Voltage1-Nom :
5V
Out Swing-Min :
2 V
Supply Voltage :
5V
Length :
12.8mm
Height :
2.65mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Max Supply Current :
80mA
Datasheets
SN75ALS160DWRG4
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS160DWRG4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C, Base Part Number:75ALS160, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Type:Transceiver, Number of Terminations:20, Number of Pins:20, SN75ALS160DWRG4 pinout, SN75ALS160DWRG4 datasheet PDF, SN75ALS160DWRG4 amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS160DWRG4 ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.