SN75ALS160DWRE4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN75ALS160DWRE4
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 20SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
Pin Count :
20
Number of Transceivers :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
2.65mm
Lead Free :
Lead Free
Receiver Number of Bits :
8
Factory Lead Time :
6 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Out Swing-Min :
2 V
Length :
12.8mm
Output Polarity :
TRUE
Pbfree Code :
yes
Weight :
537.308512mg
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Base Part Number :
75ALS160
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
High Level Output Current :
-5.2mA
Number of Drivers/Receivers :
8/8
Type :
Transceiver
Operating Temperature :
0°C~70°C
Protocol :
IEEE 488
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Operating Supply Voltage :
5V
Low Level Output Current :
48mA
Nominal Supply Current :
80mA
Number of Terminations :
20
Width :
7.5mm
JESD-609 Code :
e4
Qualification Status :
Not Qualified
Thickness :
2.35mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Duplex :
Half
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Number of Drivers :
8
Terminal Position :
Dual
Receiver Hysteresis :
650mV
Input Characteristics :
Schmitt Trigger
Supply Voltage :
5V
Propagation Delay :
20 ns
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Number of Pins :
Number of Functions :
Differential Output :
No
Supply Voltage1-Nom :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
SN75ALS160DWRE4
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS160DWRE4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:75ALS160, Type:Transceiver, Operating Temperature:0°C~70°C, Number of Terminations:20, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, SN75ALS160DWRE4 pinout, SN75ALS160DWRE4 datasheet PDF, SN75ALS160DWRE4 amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS160DWRE4 ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.