SN75ALS160DW
Mfr.Part #
SN75ALS160DW
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 20SOIC
Drivers, Receivers, Transceivers
High Level Output Current :
-5.2mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Thickness :
2.35mm
Output Polarity :
TRUE
Pbfree Code :
yes
ESD Protection :
No
Number of Terminations :
20
Number of Functions :
8
Base Part Number :
75ALS160
Supply Voltage1-Nom :
5V
Operating Temperature :
0°C~70°C
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Weight :
537.308512mg
Factory Lead Time :
6 Weeks
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supply Voltage :
5V
Low Level Output Current :
48mA
Receiver Hysteresis :
650mV
Type :
Transceiver
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Tube
Differential Output :
No
Terminal Form :
Gull wing
REACH SVHC :
No SVHC
Propagation Delay :
20 ns
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Pin Count :
20
Protocol :
IEEE 488
Receiver Number of Bits :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Nominal Supply Current :
80mA
Max Supply Current :
80mA
Out Swing-Min :
2 V
Lead Free :
Lead Free
Length :
12.8mm
Height :
2.65mm
Operating Supply Current :
80mA
Number of Pins :
Duplex :
Half
Number of Transceivers :
1
Operating Supply Voltage :
5V
Input Characteristics :
Schmitt Trigger
Number of Drivers :
Width :
7.5mm
Number of Drivers/Receivers :
8/8
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Datasheets
SN75ALS160DW
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS160DW from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Base Part Number:75ALS160, Operating Temperature:0°C~70°C, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Type:Transceiver, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, SN75ALS160DW pinout, SN75ALS160DW datasheet PDF, SN75ALS160DW amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS160DW ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.