SN75ALS085DWG4
Mfr.Part #
SN75ALS085DWG4
Package / Case
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Drivers, Receivers, Transceivers
Number of Drivers :
2
Packaging :
Tube
Number of Functions :
2
Width :
7.5mm
Base Part Number :
75ALS085
Gull wing
Supply Voltage1-Nom :
5V
Number of Pins :
24
Number of Drivers/Receivers :
2/2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e4
Number of Terminations :
24
Operating Supply Voltage :
5V
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
Number of Transceivers :
1
Output Polarity :
Complementary
Input Characteristics :
Differential
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage :
5V
Package / Case :
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Output Characteristics :
Differential
Logic Function :
Receiver
Operating Temperature :
0°C~70°C
Terminal Position :
Dual
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Datasheets
SN75ALS085DWG4
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS085DWG4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:75ALS085, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:24, Number of Terminations:24, Type:Transceiver, Package / Case:24-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C, SN75ALS085DWG4 pinout, SN75ALS085DWG4 datasheet PDF, SN75ALS085DWG4 amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS085DWG4 ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.