SN75ALS085DW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN75ALS085DW
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC TRANSCEIVER 2/2 24SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Protocol :
AUI
Height :
2.65mm
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Qualification Status :
Not Qualified
Input Characteristics :
Differential
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Operating Supply Voltage :
5V
Supply Voltage :
5V
JESD-609 Code :
e4
Supply Voltage1-Nom :
5V
Nominal Supply Current :
225mA
Number of Functions :
2
Output Characteristics :
TOTEM-POLE
Thickness :
2.35mm
Package / Case :
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Number of Terminations :
24
Differential Output :
yes
Logic Function :
Receiver
Pbfree Code :
yes
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Terminal Form :
Gull wing
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 4 days ago)
Number of Transceivers :
1
Number of Drivers :
2
Width :
7.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
Receiver Number of Bits :
Output Polarity :
TRUE
Base Part Number :
75ALS085
ECCN Code :
EAR99
Type :
Transceiver
Number of Pins :
24
Pin Count :
Number of Drivers/Receivers :
2/2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
0°C~70°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Length :
15.4mm
Datasheets
SN75ALS085DW
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS085DW from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:24-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:24, Base Part Number:75ALS085, Type:Transceiver, Number of Pins:24, Operating Temperature:0°C~70°C, SN75ALS085DW pinout, SN75ALS085DW datasheet PDF, SN75ALS085DW amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS085DW ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments SN75ALS085DW
Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS085DW Overview
SN75ALS085DW Features
  • High-performance integrated circuit transceiver
  • Designed for industrial applications
  • Robust signal integrity
  • Compact 24-pin SOIC package
  • Low power consumption
  • Wide operating voltage range
  • Temperature range: -40°C to 85°C