SN75ALS057DWR
Mfr.Part #
SN75ALS057DWR
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Drivers, Receivers, Transceivers
Number of Receivers :
4
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Functions :
4
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Driver Number of Bits :
Standard
Operating Supply Voltage :
5V
Thickness :
2.35mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Base Part Number :
75ALS057
Supply Voltage1-Nom :
5V
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Operating Temperature :
0°C~70°C
Max Supply Current :
75mA
Height :
2.65mm
Width :
7.5mm
Supply Voltage :
5V
Nominal Supply Current :
75mA
Low Level Output Current :
16mA
Length :
12.8mm
Datasheets
SN75ALS057DWR
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS057DWR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Type:Transceiver, Base Part Number:75ALS057, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C, Number of Pins:20, SN75ALS057DWR pinout, SN75ALS057DWR datasheet PDF, SN75ALS057DWR amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS057DWR ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.