SN75ALS057DW
Mfr.Part #
SN75ALS057DW
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
IC TRANSCEIVER 4/4 20SOIC
Stock
25
In Stock :
25
No
Driver Number of Bits :
4
Width :
7.5mm
Packaging :
Tube
Nominal Supply Current :
75mA
Low Level Output Current :
16mA
Supply Voltage1-Nom :
5V
Thickness :
2.35mm
Base Part Number :
75ALS057
Supply Voltage :
5V
Max Supply Current :
75mA
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Length :
12.8mm
High Level Output Current :
-400μA
Operating Supply Voltage :
5V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Terminal Form :
Gull wing
Number of Receivers :
4
Operating Temperature :
0°C~70°C
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Height :
2.65mm
Datasheets
SN75ALS057DW
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS057DW from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Base Part Number:75ALS057, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Type:Transceiver, SN75ALS057DW pinout, SN75ALS057DW datasheet PDF, SN75ALS057DW amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS057DW ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.