SN75ALS056DWR
Mfr.Part #
SN75ALS056DWR
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supply Voltage :
5V
Base Part Number :
75ALS056
20
Number of Transmitters :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature :
0°C~70°C
Number of Drivers :
8
Length :
12.8mm
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Low Level Output Current :
16mA
Nominal Supply Current :
75mA
Max Supply Current :
75mA
Number of Functions :
8
Height :
2.65mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
7.5mm
Transceiver
Receiver Number of Bits :
Thickness :
2.35mm
Supply Voltage1-Nom :
5V
Datasheets
SN75ALS056DWR
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS056DWR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:75ALS056, Operating Temperature:0°C~70°C, Number of Pins:20, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Type:Transceiver, SN75ALS056DWR pinout, SN75ALS056DWR datasheet PDF, SN75ALS056DWR amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS056DWR ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.