SN75ALS056DW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN75ALS056DW
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC TRANSCEIVER 4/4 20SOIC
Stock
400
In Stock :
400
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
Supply Voltage1-Nom :
5V
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Number of Transceivers :
1
Max Supply Current :
75mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Lead Free :
Lead Free
Weight :
537.308512mg
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Height :
2.65mm
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Surface Mount
Differential Output :
No
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Input Characteristics :
Standard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Nominal Supply Current :
75mA
Number of Drivers/Receivers :
4/4
Number of Pins :
20
Supply Voltage :
5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Number of Drivers :
8
Width :
7.5mm
Pin Count :
20
Output Characteristics :
OPEN-COLLECTOR
Thickness :
2.35mm
Protocol :
IEEE 896
Propagation Delay :
19 ns
Number of Terminations :
Radiation Hardening :
No
Type :
Transceiver
Operating Supply Voltage :
5V
Terminal Position :
Dual
High Level Output Current :
-400μA
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Receiver Number of Bits :
8
Number of Functions :
Low Level Output Current :
16mA
Operating Temperature :
0°C~70°C
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Length :
12.8mm
Output Polarity :
INVERTED
Base Part Number :
75ALS056
Datasheets
SN75ALS056DW
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS056DW from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Type:Transceiver, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C, Base Part Number:75ALS056, SN75ALS056DW pinout, SN75ALS056DW datasheet PDF, SN75ALS056DW amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN75ALS056DW ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.