SN74V293-15PZA
Mfr.Part #
SN74V293-15PZA
Package / Case
80-LQFP
Description
IC SYNC FIFO MEM 65536X18 80LQFP
Access Time :
10ns
Package / Case :
80-LQFP
Terminal Pitch :
0.65mm
Length :
14mm
Number of Pins :
80
Output Characteristics :
3-STATE
Max Supply Current :
35mA
Bus Directional :
Uni-Directional
Cycle Time :
15 ns
Element Configuration :
Dual
Operating Temperature :
0°C~70°C
Voltage - Supply :
3.15V~3.45V
Series :
74V
Nominal Supply Current :
35mA
Mounting Type :
Surface Mount
Expansion Type :
Depth, Width
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Number of Circuits :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Supply Voltage :
3.3V
Output Enable :
Surface Mount
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Terminations :
80
Terminal Position :
QUAD
Memory Size :
1.125M 64K x 18 128K x 9
Frequency :
66.7MHz
Base Part Number :
74V293
FWFT Support :
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tray
Thickness :
1.4mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.15V
Data Bus Width :
18b
Memory IC Type :
OTHER FIFO
Supply Voltage :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
ECCN Code :
EAR99
Parallel/Serial :
Parallel
Width :
14mm
Terminal Form :
Gull wing
Standby Current-Max :
0.015A
Height :
1.6mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.45V