SN74V273-15PZA
Mfr.Part #
SN74V273-15PZA
Package / Case
80-LQFP
Description
IC SYNC FIFO 16KX18 80QFP
Data Bus Width :
18b
Element Configuration :
Dual
Access Time :
10ns
Gull wing
Nominal Supply Current :
35mA
Radiation Hardening :
No
Length :
14mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Memory Size :
288K 16K x 18 32K x 9
Terminal Pitch :
0.65mm
Cycle Time :
15 ns
Supply Voltage :
3.3V
Density :
288 kb
Tray
Operating Supply Voltage :
3.3V
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Parallel/Serial :
Parallel
Standby Current-Max :
0.015A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
0°C~70°C
Number of Pins :
80
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.15V
Terminal Position :
QUAD
FWFT Support :
yes
JESD-609 Code :
e4
Height :
1.6mm
Base Part Number :
74V273
Number of Terminations :
80
Output Characteristics :
3-STATE
Series :
74V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.4mm
Lead Free :
Lead Free
Frequency :
66.7MHz
Package / Case :
80-LQFP
Voltage - Supply :
3.15V~3.45V
Width :
14mm
Max Supply Current :
35mA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.45V