SN74V273-15GGM
Mfr.Part #
SN74V273-15GGM
Package / Case
100-LFBGA
Description
IC SYNC FIFO 16KX18 100BGA
Operating Temperature :
0°C~70°C
Terminal Position :
BOTTOM
Memory Size :
288K 16K x 18 32K x 9
Access Time :
10ns
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.45V
Package / Case :
100-LFBGA
Voltage - Supply :
3.15V~3.45V
Height Seated (Max) :
1.4mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.15V
Mount :
Surface Mount
FWFT Support :
Tray
Qualification Status :
Not Qualified
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Circuits :
2
Alternate Memory Width :
9
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Form :
Ball
Memory Width :
18
Series :
74V
Power Supplies :
3.3V
Terminal Pitch :
0.8mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
not_compliant
Data Bus Width :
18b
Number of Terminations :
100
Standby Current-Max :
0.015A
Max Frequency :
66.7MHz
Base Part Number :
74V273
Cycle Time :
15 ns
Current - Supply (Max) :
35mA
Number of Pins :
100
yes
Organization :
16KX18
Length :
10mm
Supply Voltage :
3.3V