SN74V245-10PAG
Mfr.Part #
SN74V245-10PAG
Package / Case
64-TQFP
Description
IC SYNC FIFO MEM 4096X18 64-TQFP
FIFOs Memory
Parallel/Serial :
Parallel
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Density :
72 kb
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Terminal Pitch :
0.5mm
Access Time :
6.5ns
Series :
74V
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Word Size :
18b
Element Configuration :
Dual
Lead Free :
Lead Free
Frequency :
100MHz
Function :
SYNCHRONOUS
Expansion Type :
Depth, Width
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Number of Pins :
64
Output Characteristics :
3-STATE
Data Bus Width :
Operating Supply Voltage :
3.3V
Mount :
Surface Mount
Height :
1.2mm
Direction :
Unidirectional
Programmable Flags Support :
yes
Length :
10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
QUAD
Output Enable :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Thickness :
1mm
Number of Terminations :
64
Organization :
4KX18
Memory Size :
72K 4K x 18
Width :
10mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Operating Temperature :
0°C~70°C
Package / Case :
64-TQFP
Nominal Supply Current :
35mA
Base Part Number :
74V245
Supply Voltage :
3.3V
Bus Directional :
Uni-Directional
Factory Lead Time :
6 Weeks
Packaging :
Tray
Cycle Time :
10 ns
Weight :
274.706879mg
Retransmit Capability :
No
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Memory IC Type :
OTHER FIFO
Max Supply Current :
35mA