SN74V225-7PAG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN74V225-7PAG
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
64-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC SYNC FIFO MEM 1024X18 64-TQFP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
FIFOs Memory
Package / Case :
64-TQFP
Operating Supply Voltage :
3.3V
Cycle Time :
7.5 ns
Operating Temperature :
0°C~70°C
Density :
18 kb
Weight :
274.706879mg
Length :
10mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Function :
SYNCHRONOUS
Retransmit Capability :
No
Data Bus Width :
18b
Packaging :
Tray
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bus Directional :
Uni-Directional
Series :
74V
Programmable Flags Support :
yes
Output Enable :
yes
Width :
10mm
Parallel/Serial :
Parallel
Memory IC Type :
OTHER FIFO
Number of Pins :
64
Base Part Number :
74V225
Max Supply Current :
35mA
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Expansion Type :
Depth, Width
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
0.5mm
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Organization :
1KX18
Contact Plating :
Gold
Termination :
SMD/SMT
Access Time :
5ns
Supply Voltage :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Output Characteristics :
3-STATE
Element Configuration :
Dual
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
64
Lifecycle Status :
LIFEBUY (Last Updated: 6 days ago)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Memory Size :
18K 1K x 18
Height :
1.2mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Terminal Position :
QUAD
Frequency :
133MHz