SN74V225-20PAG
Mfr.Part #
SN74V225-20PAG
Package / Case
64-TQFP
Description
IC SYNC FIFO MEM 1024X18 64-TQFP
Number of Terminations :
64
Pbfree Code :
No
Access Time :
12ns
Base Part Number :
74V225
Nominal Supply Current :
35mA
Operating Supply Voltage :
3.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Series :
74V
Organization :
1KX18
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
0°C~70°C
Frequency :
50MHz
Length :
10mm
Current - Supply (Max) :
35mA
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supply Voltage :
3.3V
Package / Case :
64-TQFP
Number of Circuits :
2
Weight :
274.706879mg
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Output Enable :
yes
Terminal Pitch :
0.5mm