SN74V215-15PAG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN74V215-15PAG
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
64-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC SYNC FIFO MEM 512X18 64-TQFP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
FIFOs Memory
Cycle Time :
15 ns
Number of Pins :
64
Function :
SYNCHRONOUS
Terminal Pitch :
0.5mm
Bus Directional :
Uni-Directional
Terminal Form :
Gull wing
Programmable Flags Support :
yes
Series :
74V
Operating Supply Voltage :
3.3V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Lead Free :
Lead Free
Density :
9 kb
Number of Circuits :
2
Direction :
Unidirectional
Current - Supply (Max) :
35mA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Package / Case :
64-TQFP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1mm
Length :
10mm
Height :
1.2mm
Operating Temperature :
0°C~70°C
Memory Size :
9K 512 x 18
Retransmit Capability :
No
ECCN Code :
EAR99
Width :
10mm
Mount :
Surface Mount
Word Size :
18b
Number of Terminations :
64
Memory IC Type :
OTHER FIFO
Mounting Type :
Surface Mount
Nominal Supply Current :
35mA
Frequency :
66.7MHz
Output Characteristics :
3-STATE
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
JESD-609 Code :
e4
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Element Configuration :
Dual
Base Part Number :
74V215
Data Bus Width :
18b
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Expansion Type :
Depth, Width
Access Time :
10ns
Pbfree Code :
yes
Parallel/Serial :
Parallel
Packaging :
Tray
Supply Voltage :
3.3V