SN74S20N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN74S20N
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14DIP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Gates and Inverters
Turn On Delay Time :
5 ns
Schmitt Trigger Input :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Base Part Number :
74S20
Number of Inputs :
4
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
2
Logic Function :
NAND
Packaging :
Tube
Max Output Current :
20mA
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Propagation Delay :
5 ns
Width :
6.35mm
Number of Functions :
2
Termination :
Through Hole
JESD-609 Code :
e4
Current - Output High, Low :
1mA 20mA
Supply Voltage :
5V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Output Current :
20mA
Current - Quiescent (Max) :
8mA
Logic Type :
NAND Gate
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of Terminations :
14
Thickness :
3.9mm
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
0°C~70°C
Logic Level - High :
2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
5ns @ 5V, 50pF
Operating Supply Voltage :
5V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Mount :
Through Hole
Weight :
927.99329mg
Terminal Position :
Dual
Logic Level - Low :
0.8V
Series :
74S
Power Supplies :
5V
Length :
19.3mm
Number of Outputs :
1
Height :
5.08mm
Mounting Type :
Pin Count :
14
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
Family :
S
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
SN74S20N
Introducing Gates and Inverters Texas Instruments SN74S20N from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:74S20, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:14, Operating Temperature:0°C~70°C, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:14, SN74S20N pinout, SN74S20N datasheet PDF, SN74S20N amp .Beyond Gates and Inverters Texas Instruments SN74S20N ,we also offer 74AHC08BQ,115, HEF4093BT,653, HEF4093BT,652, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.