SN74S138AN
Mfr.Part #
SN74S138AN
Package / Case
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC DECODER/DEMUX 1X3:8 16DIP
Product Category :
Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Family :
S
Circuit :
1 x 3:8
Lead Free :
Lead Free
Supply Type :
Single
Polarity :
Inverting, Non-Inverting
Turn On Delay Time :
12 ns
Operating Temperature :
0°C~70°C
Thickness :
3.9mm
Number of Functions :
1
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max I(ol) :
0.02 A
Supply Voltage :
5V
Number of Terminations :
16
Operating Supply Voltage :
5V
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Weight :
951.693491mg
Power Supply Current-Max (ICC) :
74mA
Power Supplies :
5V
Length :
19.3mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Voltage Supply Source :
Single Supply
Packaging :
Tube
Series :
74S
Pin Count :
16
Propagation Delay :
12 ns
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
8
Current - Output High, Low :
400μA 8mA
Type :
Decoder/Demultiplexer
Number of Inputs :
3
Number of Pins :
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
5.08mm
Base Part Number :
74S138
Number of Circuits :
1
Terminal Pitch :
2.54mm
Width :
6.35mm
Bandwidth :
50MHz
Radiation Hardening :
No
Power Dissipation :
200mW
Number of Bits :
8
Package / Case :
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Logic Function :
Decoder, Demultiplexer
Input Conditioning :
Standard
Datasheets
SN74S138AN
Introducing Signal Switches, Multiplexers, Decoders Texas Instruments SN74S138AN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Circuit:1 x 3:8, Operating Temperature:0°C~70°C, Number of Terminations:16, Mounting Type:Through Hole, Type:Decoder/Demultiplexer, Number of Pins:16, Base Part Number:74S138, Bandwidth:50MHz, Package / Case:16-DIP (0.300, 7.62mm), SN74S138AN pinout, SN74S138AN datasheet PDF, SN74S138AN amp .Beyond Signal Switches, Multiplexers, Decoders Texas Instruments SN74S138AN ,we also offer 74HCT4514PW,112, SN74CB3T3245PWR, SN74CB3T3125RGYR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.