SN74LVCH16540ADLR
Mfr.Part #
SN74LVCH16540ADLR
Package / Case
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC BUFFER INVERT 3.6V 48SSOP
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series :
74LVCH
Logic Type :
Buffer, Inverting
Number of Elements :
2
Number of Bits per Element :
8
Terminal Pitch :
0.635mm
Propagation Delay :
3.7 ns
Quiescent Current :
20μA
Terminal Position :
Dual
Voltage - Supply :
1.65V~3.6V
Number of Terminations :
48
Logic Function :
Buffer, Inverter
LVC/LCX/Z
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Polarity :
Inverting
Number of Pins :
48
Pin Count :
Output Type :
3-STATE
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Width :
7.49mm
Package / Case :
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Current - Output High, Low :
24mA 24mA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.65V
Mounting Type :
Surface Mount
Control Type :
ENABLE LOW
Load Capacitance :
50pF
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
74LVCH16540
Number of Ports :
2
Number of Input Lines :
16
Supply Voltage :
1.8V
Power Supplies :
3.3V
Packing Method :
Tape and Reel
Additional Feature :
WITH DUAL OUTPUT ENABLE
Number of Functions :
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
SN74LVCH16540ADLR
Introducing Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN74LVCH16540ADLR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:48, Number of Pins:48, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:74LVCH16540, SN74LVCH16540ADLR pinout, SN74LVCH16540ADLR datasheet PDF, SN74LVCH16540ADLR amp .Beyond Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN74LVCH16540ADLR ,we also offer SN74LVC244APWR, SN74AUP1G07DCKR, SN74LVC2G125DCUR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments SN74LVCH16540ADLR
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN74LVCH16540ADLR Overview
SN74LVCH16540ADLR Features
  • High-performance buffer invert IC
  • Operates at 3.6V, ensuring compatibility with various power systems