SN74LVC2G14DCKRE4
Mfr.Part #
SN74LVC2G14DCKRE4
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Description
IC INVERT SCHMITT 2CH 2IN SC70-6
Product Category :
Gates and Inverters
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Supply :
1.65V~5.5V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Supply Voltage :
1.8V
Weight :
2.494758mg
Thickness :
900μm
Logic Type :
Inverter
Output Characteristics :
3-STATE
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
4.3ns @ 5V, 50pF
Length :
2mm
Qualification Status :
Not Qualified
Series :
74LVC
Number of Pins :
6
Schmitt Trigger :
yes
Propagation Delay :
4.3 ns
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.1mm
Quiescent Current :
10μA
Number of Terminations :
6
JESD-609 Code :
e4
Power Supplies :
3.3V
Logic Level - High :
1.4V ~ 3.7V
Turn On Delay Time :
9.5 ns
Operating Supply Voltage :
5V
Width :
1.25mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
74LVC2G14
Package / Case :
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Current - Output High, Low :
32mA 32mA
Power Supply Current-Max (ICC) :
0.01mA
Logic Function :
Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packing Method :
TR
Feature :
Schmitt Trigger
Load Capacitance :
50pF
Logic Level - Low :
0.3V ~ 1.4V