SN74HC175DG4
Mfr.Part #
SN74HC175DG4
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC FF D-TYPE SNGL 4BIT 16SOIC
Product Category :
Flip Flops
Pbfree Code :
yes
Width :
3.91mm
Length :
9.9mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Output Current :
5.2mA
Series :
74HC
Current - Quiescent (Iq) :
8μA
Packaging :
Tube
Supply Voltage :
5V
Weight :
141.690917mg
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Height :
1.75mm
Function :
Master Reset
Operating Supply Voltage :
5V
Prop. Delay@Nom-Sup :
38 ns
Number of Elements :
1
Number of Bits :
4
fmax-Min :
29 MHz
Input Capacitance :
3pF
Current - Output High, Low :
5.2mA 5.2mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Thickness :
1.58mm
Type :
D-Type
Radiation Hardening :
No
Load Capacitance :
50pF
Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Clock Edge Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
26ns @ 6V, 50pF
Max I(ol) :
0.0052 A
Number of Pins :
16
Family :
HC/UH
Propagation Delay :
150 ns
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Polarity :
Non-Inverting
Clock Frequency :
60MHz
Max Frequency@Nom-Sup :
25000000Hz
Number of Input Lines :
4
JESD-609 Code :
e4
Turn On Delay Time :
13 ns
Number of Terminations :
16
Base Part Number :
74HC175
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Output Type :
Differential
Power Supply Current-Max (ICC) :
0.08mA
Voltage - Supply :
2V~6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Supplies :
2/6V
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheets
SN74HC175DG4
Introducing Flip Flops Texas Instruments SN74HC175DG4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Type:D-Type, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:16, Number of Terminations:16, Base Part Number:74HC175, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), SN74HC175DG4 pinout, SN74HC175DG4 datasheet PDF, SN74HC175DG4 amp .Beyond Flip Flops Texas Instruments SN74HC175DG4 ,we also offer MC100EP29MNG, 74AHC1G79GW,165, 74AHC1G79GW,125, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments SN74HC175DG4
[Flip Flops Texas Instruments SN74HC175DG4] Overview
SN74HC175DG4 Features
  • Single D-Type Flip-Flop IC
  • 4-bit Capacity
  • High-Speed Operation
  • Wide Operating Voltage Range: 2V to 6V